کتاب شناسی

امروزه تقریبا هر قشر، گروه و طبقه اجتماعی در اذهان جامعه دارای نشانهء و نماد منحصر به فردی است، پزشکان با لباس فرم و گوشی ضربان سنج، مهندسان با کلاه ایمنی، معلمان با ماژیک و وایت برد و … . در این میان کتاب، نمادی برای علاقمندان به منش روشن فکری در ذخیره فرهنگی ما ثبت شده است. که قاطبه دانشجویان و مشتاقان حوزه علوم اجتماعی خود را از این گروه جدا نمی دانند، هر چند تعریفی بس متفاوت و گاه متضاد از روشن فکری و منش و روش آن در ذهن داشته باشند. بنابراین اهمیت کتاب و کتابخوانی برای این طبف اظهر من الشمس است، چه آنکه اصلی ترین و گاه تنها سرمایه ایشان به حساب می آید.
اما انسانِ امروز گرفتار و دربند حلقه های معتدد و متکثر است، که سبب افزایش دغدغه های روزمره آدمی و در نتیجه کاهش زمانِ مفیدِ در اختیار او است. و تا آنجا که چشم کار می کند، امیدی بر کاهش این دغدغه ها و یا حتی باقی ماندن در میزان فعلی دیده نمی شود، و انسان هر صبح، روز خود را با زنجیر جدیدی قفل شده بر پای آغاز می کند و کار جدیدی افزون شده بر امورات روز گذشته خویش می یابد که مفری از آن هم نمی یابد، پس به ناچار باید ظرف کوچک زمان را آنچان دقیق تر، منظم تر و حساب شده تر انباشته کند تا همه دغدغه ها و امورات در بهترین نحو ممکن در آن جای گیرند، شاید مفهوم بهروری زمان توصیفی نه چندان کاملی برای امکان این امر غیر ممکن باشد.

اما از سوی دیگر مقتضیات عصر ما که شاید اگر نام عصر انفجار اطلاعات و دانش را بر روی آن بگذاریم بی تناسب نباشد، شرایطی برای بشر به وجود آورده که تولید انبوه را نه تنها ممکن بلکه سهل الوصول ساخته. اگر روزی اصطلاح تولید صنعتی به مفهوم خلق اشیاء و جمادات بود، امروز می توان دایرهء آن را به تولیدات فکری، دانش، فرهنگ و … نیز گسترش داد. تالیف، ترجمه و انتشار چندین کتاب با یک موضوع و گاه عنوانی مشابه با فواصل زمانی کوتاه مدت، گر چه قطعا مزایا و منافعی برای اهل آن علم در پی خواهد داشت، اما از دیگر سو گاه مانند درختان زیبا و پرشمار جنگل موجب گم گشتگی مسافران و رهگذران خواهد شد.
از این رو خالی از لطف ندانستیم، با معرفی مختصرِ آثار هر یک از موضوعات و حوزه های علوم اجتماعی، شما را با نظرات گروه دربارهء این آثار و احیانا آثار برتر هر حوزه آشنا نماییم.
امید آنکه شما مخاطب گرامی نیز ما را از نظرات خود آگاه ساخته، کاستی ها و اشتباهات احتمالی کانون در ارزیابی آثار، به اطلاع گردانندگان صفحه برسانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *