کتاب آدینه

این هفته کتابی کوچک اما شگرف آور را به دوستان عزیزم تقدیم می کنیم، اثری که غنای محتوایی و زیبایی قلم آن خوانندگان زیادی را مسحور خود ساخته، و بعضا میان پیش فرض های ذهنی ایشان در قبل و بعد از خواندن کتاب گسلی عمیق به وجود آورده.
هر چند همانگونه که مترجم متذکر گردیده، عنوان کتاب ممکن است کمی غلط انداز باشد و تا حدودی انسان را به یاد کتابهای خشک درسی می اندازد، ولی این کتاب با سبک نگارشی روایت گونه و داستانی خاص خود برای تمامی خوانندگان با هر سطح دانش و گرایش فکری حظ وافر به ارمغان می آورد. یکی از زیبایی های این کتاب برای ما که در یک جامعهء دینی مذهبی هستیم و از این زاویه به پدیدهء دین نگاه می کنیم، چشم انداز متفاوت نویسنده است، که بسان مرکبی رهوار به ما این قدرت را می بخشد تا به فضایی و موقعیتی دیگر کوچ نموده، از آن نقطه جدید همان پدیده طبیعی هر روزه را به شکل دیگری دریابیم.
کتاب درآمدی بر جامعه شناسی دین به قلم فیل ذاکرمن استاد کالج پیتزر آمریکاست که در سال ۱۹۶۹ منتشر گردیده.
مترجم کتاب آقای خشایار دیهیمی است که لذت خواندن کتاب را با ترجمه ای روان، و گیرا برای مخاطب فارسی زبان دوچندان کرده اند.
و نخستین بار نشر لوح فکر در بهار ۱۳۸۴ آن را به جامعه ایران عرضه داشته و ده سال بعد در سال ۱۳۹۴ نشر حکمت نیز به انتشار آن اهتمام ورزید.
((با حیرت می اندیشم چرا بعضی مذاهب می میرند حال آنکه مذاهب دیگر رونق دارند؟
با حیرت می اندیشم چرا برخی نوآوران مذهبی را در جامعه شان دیوانه می پندارند، حال آنکه برخی دیگر از احترام و حمایت گسترده ای برخوردار می شوند؟
با حیرت می اندیشم چرا عده ای ایمانشان را از دست می دهند و چرا عده ای بناگهان ایمان می آورند؟
با حیرت می اندیشم چرا برخی کشورها به غایت مذهبی اند و برخی دیگر اصلا مذهبی نیستند؟
من همیشه علاقمند به دریافتن ربط دین و هنر، سیاست، روابط جنسی، جنگ، اخلاق، روابط نژادی، رسانه ها، زندگی خانوادگی و قانون هستم.[فیل ذاکرمن، ۱۹۶۹]. ))

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *