تاثیر صحت روایات تاریخی واقعه عاشورا در آثار اجتماعی این رویداد

اگر روزی پیش آید-به هر طریقی – در یابیم که آنچه در عاشورا گذشته است بکل حکایت دیگری دارد و با داشته های ما از این ماجرا فرسنگ ها تفاوت دارد یا اصلا از این هم فراتر رفته و در یابیم که اصلا چنین واقعه ای رخ نداده است آیا در حال امروز ما تاثیری می گذارد؟

تمام آنچه تحت عنوان عزاداری، درس آموزی، آیین ها،…. امروزه مد نظر و مورد توجه است چه قدر دستخوش تغییر می شود؟

اصلا چه قدر حقیقت آیین های سوگواری وابسته به حقیقت رویداد است؟

در گفتگوی سوگواران این هفته بر آنیم تا نخست روش شناسی خوانش درست از عاشورا را با حضور دکتر مصطفی میر احمدی زاده بررسی کنیم و سپس ربط و نسبت روایت های مختلف تاریخی از واقعه با آثار اجتماعی آن را با حضور دکتر حسن محدثی به گفتگو بنشینیم.

در بخش دوم با حضور دو منتقد آشنا به مفاهیم این حوزه یعنی علی زمانیان جامعه شناس و متخصص در حوزه جامعه شناسی دین و صابر ابطحی پژوهشگر فکر دینی به بحث و بررسی در رابطه با بحث های بخش اول خواهیم پرداخت.

زمان : دوشنبه ، ده مهرماه ، ساعت شش و نیم عصر

مکان : خیابان انقلاب، خیابان وصال ، کوچه نایبی ، پلاک ۲۳ ، باشگاه اندیشه

تلفن : ۶۶۴۸۰۷۱۷

2 دیدگاه در “تاثیر صحت روایات تاریخی واقعه عاشورا در آثار اجتماعی این رویداد”

 1. محمودی

  سلام ،ببخشید فیلم یا صدای ضبط شده ای از این نشست وجود نداره خیلی برام مهمه که بشنوم یا ببینم یا حتی مطالب مطروحه در این نشست به احتمال زیاد پر شور رو بشنوم و بخونم ، در ضمن من میخوام ارشد مطالعات فرهنگی امتحان بدم چ منابع تخصصی رو باید در حوزه ها و مردم شناسی فرهنگی بخونم.ممنون اگه جواب بدید

  • مدیر سایت

   با سلام. در صورت انتشار فایل صوتی یا تصویری در مطالب آتی ارائه خواهد گردید.
   در خصوص گرایش مطالعات فرهنگی: همانگونه که در اطلاعیه سازمان سنجش مورد تاکید قرار گرفته، درس مفاهیم و حوزه های مطالعات فرهنگی با ضریب ۲ و درس روش، نظریه و انسان شناسی فرهنگی با ضریب ۱ تعیین اولویت شده است. بنابراین صرف زمان و انرژی مطالعاتی باید براساس همین اولویت بندی توسط داوطلب صورت گیرد.
   منابع مهم درس درس مفاهیم و حوزه های مطالعات فرهنگی در روند سوالات سنوات نزدیک عبارت بوده اند: ۱٫ درآمدی بر نظریه فرهنگی معاصر: نوشته اندرو میلنر و جف براویت ترجمه: جمال محمدی. ۲٫ نظریه فرهنگی معاصر، فلیپ اسمیت، ترجمه حسن پویان، دفتر نشر پژوهش‌های فرهنگی
   مهترین سرفصل های درس مفاهیم و حوزه های مطالعات فرهنگی نیز عبارتند از: ۱٫ نشانه شناسی: اکو، بارت و اشترواس.۲ مفاهیم جامعه شناسی ادبیات و فرهنگ۳٫ مانند : هاله، آوانگارد، تمایز، واسازی، آشنایی زدایی، متون باز و بسته، مرگ مولف، صنعت فرهنگی، بازتولید مکانیکی و … ۳٫ نظریه فرهنگی در جامعه پسامدرنیسم. ۴٫ مکتب فرانکفورت و تفاوت های اندیشه های متفکرین .

   موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *