آشنایی با جامعه شناسی تجدد

قلم دکتر حسین بشیریه برای هواداران و دانشجویان علوم اجتماعی در ایران نخستین و برجسته ترین گزینه برای آشنایی با مفاهیم و مقدمات جامعه شناسی سیاسی می باشد.

” کتاب جامعه شناسی سیاسی” دکتر بشیریه اگر چه در سالهای اخیر به واسطه ترجمه کتاب “جامعه شناسی سیاسی معاصر” نوشته کیت نش، تا حدودی نسبت به گذشته مهجور گشته، اما سالیان سال به عنوان مهمترین منبع جامعه شناسی سیاسی در کانون توجه علاقمندان به حوزه و مباحث جامعه شناسی سیاسی بود؛ با این وجود تلاش های ایشان محدود به کتاب فوق الذکر نبوده و آثار بسیار ارزشمند دیگری را در این حوزه از جامعه شناسی به علاقمندان عرضه نموده اند، کتاب درآمدی بر جامعه شناسی تجدد از آن جمله است، این کتاب توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سال ۱۳۷۹ منتشر گردید.

کتاب “درآمدی بر جامعه شناسی تجدد” بازگویی داستان تحولات دنیای مدرن شده است. مفهوم تجدد به تجربه ای تاریخی و یا دورانی از تاریخ اشاره دارد که به گمان برخی متفکران یکسره از گذشته گسسته و معطوف به آینده ای مبهم و پیش بینی ناپذیر است. اندیشه پیشرفت و ترقیِ پایان ناپذیر با محوریت انسان محصول همین دوران است. کتاب شامل چهاربخش است: عنوان بخش اول تجدد غیریتها و محدودیتهاست. از تجدد دو روایت عمده در اندیشه های مدرن عرضه شده است. یکی روایت رادیکال که در آن از آزادی و آگاهی انسان به عنوان فاعل و کارگزار معرفت و عمل اجتماعی سخن گفته می شود و دیگری روایت محافظه کارانه که به بعد انضباط گرا و محدود کننده تبعات برآمده از تجدد اشاره دارد.
امروز نسخه پی دی اف این کتاب جهت استفاده شما دوستان گرامی منتشر می گردد، و از شما دوستان دعوت می گردد تا این کتاب و دیگر کتاب های ذکر شده در این مطلب را به آشنایان خود که علاقمند به مباحث سیاسی هستند معرفی نمایید، به امید آنکه یا جامعه ما از شر سیاست زدگی پناه یابد و یا حداقل سطح مباحث سیاسی تا تفکرات و باورهای عوامانه فاصله گیرد.

درآمدی بر جامعه شناسی تجدد – حسین بشیریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *