جامعه شناسی انقلاب ها در رمان مزرعه حیوانات

یکی از دوستان کتاب مزرعهء حیوانات که در ایران به قلعه حیوانات شهرت یافته، را درخواست کرده بودند، در این مطلب فایل پی دی اف کتاب تقدیم می گردد، و در صورت درخواست دوستان فایل صوتی آن نیز تقدیم می گردد.
این کتاب در قالب رمان، به طرح جامعه شناسی انقلاب ها و در طبیعتا مباحث جامعه شناسی سیاسی می پردازد، یکی از مشهورترین رمان های سیاسی انتقادی انسان عصر مدرنیته که پس از جنگ جهانی دوم منتشر گردید. به علاقمندان به جامعه شناسی انقلاب ها کتاب معروف و عالی کالبد شکافی چهار انقلاب نوشتهء کلارنس کرین برینتون با ترجمه محسن ثلاثی پیشنهاد می گردد.
درباره نویسنده:
جورج اورول نام مستعار اریک بلر بود؛ مقاله نویس و رمان نویس سیاسی یی که نقدهای نیش دار و تند و تیزش علیه ظلم و ستم های سیاسی در اوایل نیمه ی قرن بیستم، او را به شهرت رساند. اورول در سال ۱۹۰۳ از پدر و مادری مهاجر در بنگال هند به دنیا آمد و در چند مدرسه ی خصوصی- از جمله مدرسه ی اتون در انگلستان که مخصوص دانش آموزان نخبه بود- تحصیلات خود را گذراند. تجربیات تلخ او از فضای متکبرانه، فخر فروشانه و نخبه سالار اتون و البته آشنایی عمیق او از واقعیات امپریالیسم انگلیس در هند، وی را نسبت به طبقات اجتماعی سفت و سخت جامعه ی انگلیس به شدت بدبین کرد.

اورول در دوران جوانی خود، یک سوسیالیست شد و صریح و بی پرده علیه تندروی های حکومت های شرق و غرب صحبت کرد و مدت کوتاهی هم، به دلایل و انگیزه های سوسیالیستی، در جنگ های داخلی اسپانیا- که از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ طول کشید- شرکت داشت. اورول برخلاف سوسیالیست های انگلیسی دهه ی ۱۹۳۰ و دهه ی ۱۹۴۰، مسحور و مفتون اتحاد جماهیر شوری و سیاست هایش نبود؛ از طرف دیگر نیز معتقد بود که جامعه ی شوروی تصویر مثبت و درستی از توانایی ها و امکانات بالقوه ی جامعه ی سوسیالیستی نیست. او نمی توانست چشمش را بر قساوت ها و فریبکاری های حزب کومونیست شوروی ببند (به محض این که حزب کومونیست شوروی سیستم نیمه فئودال تزاری را سرنگون و سرکوب کرد، حکومت دیکتاتوری جوزف استالین روی کار آمد).

مزرعهٔ حیوانات یا قلعه حیوانات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *