ژان بشلر: دمکراسی همچون نظام آویخته

به همت انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می گردد سخنرانی ژان بشلر با موضوع دموکراسی همچون نظام آمیخته، استفاده از این برنامه برای عموم علاقمندان به مباحث جامعه شناسی آزاد است.
درباره میهمان انجمن جامعه شناسی ایران:
ژان بِشِلرJean Baechler درسال ۱۹۳۷ در ایالت «لرن» فرانسه زاده شده است . وی تحصیلات عالی خویش را در دانشگاه های استراسبورگ و پاریس در رشته های تاریخ ، جغرافیا و جامعه شناسی به پایان رسانده است . رساله ی دکترای او که تحقیق جامعی است در زمینه ی خودکشی ، یکی از معتبرترین نوشته ها در این زمینه است و جزو مراجع ثابت تحقیقاتی است که در این باب انجام می گیرد.این کتاب که در سال ۱۹۷۵ چاپ شده است اولین اثر « بشلر» نیست. او پیش از آن با نوشتن سه کتاب در باره ی « سیاست تروتسکی » (۱۹۶۸) ، «پدیده های انقلابی » (۱۹۷۰) و « خاستگاه های سرمایه داری» (۱۹۷۱)(این کتاب با برگردان رامین کامران به فارسی در سال ۱۳۷۰ به کوشش چاپ البرز- تهران، منتشر شده است) خود را به عنوان یک محقق جدی ، تیزبین و ژرف اندیش به صاحب نظران جامعه شناسی ، علوم سیاسی و اقتصاد شناسانده بود. وی پایان نامه ی دکترای خود را با ریمون آرون متفکر نامدار گذرانده است.
تا اینجا سیر اصلی تحقیقات بشلر در جهت تدوین یک دستگاه فلسفه ی سیاسی بوده که از ورای کتاب های مذکور و همچنین «ایدئولوژی چیست؟» (۱۹۶۷) و « قدرت ناب» (۱۹۷۸) به تدوین کتاب «دموکراسی ها» (۱۹۸۸) منتهی شده است . کتاب اخیر یکی از شاخص ترین دستگاه های فلسفه ی سیاسی است که طی قرن اخیر عرضه گشته است زیرا هم از جهت نظری دارای پایه ی قوی است و هم از نظر استناد به اطلاعات تاریخی، قوم شناسی و جامعه شناسی کم نظیر است.
بشلر که کار تدوین یک نظریه ی کلی در باب تاریخ را در برنامه ی کار خویش قرار داده است با چندین زبان ، از جمله فارسی آشناست و بسیاری از آثار ادبی کلاسیک زبان فارسی را به خوبی می شناسد.

زمان:۳۰ مهر ساعت ۱۶
مکان: خیابان جلال آل احمد، جنب دانشگاه تربیت مدرس. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، تالار گفت و گو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *