ایران ۱۳۹۶

نخست باید برای توقف فعالیت چند روزه کانون از همراهان گرامی عذرخواهی نماییم، و از اینکه با تأخیر به درخواستها و پیشنهادات شما مخاطبان گرامی پاسخ داده می شود، پوزش طلبیم. انشاالله با همراهی هر چه بیشتر شما اعضای کانون، کاراتر، مفیدتر و تاثیرگذارتر از پیش در مسیر اهدافمان گام برداریم. در این چند روزه اتقاقات و حوادث مهمی در کشور در جریان بود، که دوستان کانون در نظر دارند، از جنبه های مختلف به این حوادث بپردازند.
زلزله غرب کشور و شیوه جدید کمک رسانی که در تاریخ ایران بی سابقه یا کم سابقه بود توسط سلبریتی ها و انعکاس آن در فضای مجازی و به عبارتی شیوه از مشارکتِ اعتراضیِ طبقاتی از جامعه.
حرکت اعتراضی که در سال ۱۳۹۶ به وقوع پیوست، به لحاظ ماهوی و ساختاری، رویکردی نوین از حرکات اعتراضی در ایران بود، حرکتی با نمادها، شعارها و اهداف متمایز و صحنه گردانانی که در حرکات اعتراضی پیشین یا غایب بودند یا بسیار کمرنگ، و غایبنی که معمولا در حرکات اعتراضی ادوار گذشته نقش کلیدی بر عهده داشتند، که البته بازهم رسانه ها به بازسازی این جریانات از چشم انداز خود پرداختند که طبعا با واقعیات بطن جامعه تفاوت آشکار دارد.
البته شاید یکی از پررنگ ترین اتفاقات این حرکت برای جامعه دانشگاهی خانواده علوم اجتماعی، حضور دکتر حسن محدثی گیلوایی در برنامه زاویه شبکه چهار و مناظره ایشان با معاون قوه قضائیه بود، که نشانگر تمام نمایی بود از واقعیات نظری و تئوریک حاضر در متن جامعه و شکاف عمیق دانشگاه و حاکمیت. جایی که آقای صادقی اصرار داشتند که آقای محدثی نظر خود را راجع به فتنه بودن، وقایع سال ۱۳۸۸ و یا اسلامی بودن انقلاب ۱۳۵۷ اعلام نمایند، و آقای محدثی با نگاه جامعه شناسانه این تقاضای مصرانه آقای صادقی را بی پاسخ گذاشتند.
در این زمینه و دیگر مسائل روز جامعه از نگاه جامعه شناختی، و روانشناسی اجتماعی بیشتر با هم به گفتگو می نشینیم.
باز هم از شما همراهان گرامی، تقاضا داریم با ارائه مطالب و نقطه نظرات خود، به گرم تر شدن این کانون یاری نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *